Форум Via Carpatia 2022

«Культура: випробування війною»

V Міжнародний Форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia-2022 «Культура: випробування війною» пройшов у Львові 3-4 грудня 2022 р.

Постер Via Carpatia 2022

ПРОГРАМА

Форуму Центральної та Східної Європи
Via Carpatia 2022

Культура: випробування війною врятувати, встояти, надихнути

3-4 грудня 2022 року
місто Львів

Субота, 3 грудня

11:10 - 12:00 Панель 1 «Потенціал культури для моральної стійкості суспільства»

Модератор - Антін Борковський

Учасники:

Микола Княжицький, народний депутат України, голова підкомітету з питань культурної політики комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України.

Ростислав Лужецький, художник, дизайнер, режисер, громадський діяч.

Ростислав Держипільський, генеральний директор - художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, народний артист України, лауреат Шевченківської премії.

Марія Маківничук, депутатка Верховинської селищної ради, голова ГО «Верховина - квітка Карпат».

12:10 - 13:00 Панель 2 «Можливості промоції культури в світі сьогодні»

Модератор - Василь Зима

Учасники:

Богдан Тихолоз, український літературознавець, франкознавець; директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка; публіцист, блоґер.

Галина Крук, поетка, літературознавчиня, перекладачка.

Ірина Цілик, кінорежисерка, письменниця.

Соломія Боршош, виконавча директорка Українського Інституту.

Неділя, 4 грудня

12:10 - 13:00 Панель 3 «Збереження спадщини в умовах війни»

Модераторка - Леся Вакулюк

Учасники:

Ельміра Аблялімова, громадська діячка, культуролог, екс-генеральна директорка Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника.

Ольга Сало, заступниця генерального директора Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності.

Леонід Фінберг, соціолог, дослідник культури, директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, головний редактор видавництва «Дух і Літера».

Анатолій Хромов, історик, архівіст, поет, Голова Державної архівної служби.

17:00 - 20:00 Церемонія вручення премії Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів»

Презентація українського перекладу книги Станіслава Вінценза «Діалоги з Cовєтами» (видавництво «Апріорі», переклад Олеся Герасима, передмова Андрія Павлишина).

ПІДСУМКИ

П’ятий Форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia було присвячено випробуванням, перед якими постала українська культура в час війни.

Панельні дискусії транслювалися в прямому ефірі телеканалу Еспресо. Серед головних тем, що обговорювалися: потенціал культури для моральної стійкості суспільства, можливості промоції культури в світі сьогодні, збереження спадщини в умовах війни.

Учасниками дводенного форуму були українські інтелектуали, політики, громадські діячі та митці: Микола Княжицький, Ростислав Лужецький, Ростислав Держипільський, Марія Маківничук, Богдан Тихолоз, Галина Крук, Ірина Цілик, Соломія Боршош, Ельміра Аблялімова, Ольга Сало, Леонід Фінберг, Анатолій Хромов, Ярина Ясиневич.

via carpatia 2022 - фото

Традиційно, вже уп’яте, було вручено премію Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів». Цьогорічну премію отримала волонтерка, доброволиця, парамедикиня, командирка підрозділу «Янголи Тайри» – Юлія Паєвська «Тайра». Свою премію Юлія Паєвська присвятила зокрема і закатованому окупантами дитячому письменнику Володимиру Вакуленку.

Юлія Паєвська (Тайра) - фото

«Для мене зараз у першу чергу зброя – це культура. Ми можемо подивитися, що роблять окупанти, коли заходять у село чи місто: вони винищують усі пам’ятки культури, музеї, книги, а що найгірше - вбивають наших представників культури... Нещодавно в Ізюмі знайшли тіло Володимира Вакуленка, вбитого окупантами. Це дитячий письменник... Я не думаю, що я достойна цієї великої премії. Але я це приймаю як велику честь і присвячую її Володимиру Вакуленку і всім діячам культури, які були замордовані і вбиті московськими окупантами», - сказала Паєвська.

Своєю чергою директорка Форуму Via Carpatia Ярина Ясиневич зазначила, що зараз світ велику увагу приділяє Україні та намагається про неї дізнатися. «У нас з’явився шанс пояснити свою окремішність і позбутися колоніального тягаря. Знаходити натхнення і сили для цього, серед усього мороку – це важлива місія культури. І це стало темою цьогорічного форуму – «Культура. Випробування війною», - наголосила вона.

4 грудня 2022 року у рамках Міжнародного форуму Центральної та Східної Європи Via Carpatia «Культура: випробування війною» у Домі Франка у Львові відбулася презентація українського перекладу книги Станіслава Вінценза «Діалоги з совєтами» (видавництво «Апріорі», переклад Олеся Герасима, передмова Андрія Павлишина).

книга діалоги з совєтами - фото

Книга була видана за сприяння народного депутата України Миколи Княжицького та ГО «Всеукраїнський демократичний форум».

via carpatia 2022 - фото 2

«Свою книгу видатний польський письменник Станіслав Вінценз писав після Другої Світової війни у еміграції. У ній він відтворив та осмислив свій досвід у 1939 — 1941 роках — прихід «совєтів», свій арешт як представника «класового ворога» (родина Вінцензів володіла невеликим підприємством), звільнення з ув’язнення у Станіславові (сучасний Івано-Франківськ), масові прохання односельчан — українських селян, втечу через кордон до Угорщини, воєнні поневіряння…», - розповів автор передмови Андрій Павлишин.

Переглянути заходи у записі можна тут:

Панель 1 «Потенціал культури для моральної стійкості суспільства».

Панель 2 «Можливості промоції культури в світі сьогодні».

Панель 3 «Збереження спадщини в умовах війни».

Сюжет телеканалу Еспресо про презентацію книги за посиланням.

Сюжет телеканалу Еспресо про вручення премії тут.

Організатори

ГО «Верховина — квітка Карпат», ГО «Всеукраїнський демократичний форум», телеканал Еспресо, Дім Франка у Львові.

Ініціатор Микола Княжицький.

Директорка Ярина Ясиневич.

Кураторки Оксана Полтавець, Лідія Тополевська.

Телевізійні кураторки Анастасія Равва, Світлана Самойленко, Світлана Світельська.

Фото Наталія Ясиневич.